טיפול בהפרעות אכילה | דעת הגוף | ירידה במשקל ללא דיאטה
 

"הפרעת אכילה" אינה מילה גסה

הפרעות אכילה הולכות ונעשות יותר ויותר שכיחות עד כדי שנראה שזה לא טבעי שלמישהו לא יהיה אותן. קיימת הבחנה בין הפרעות אכילה כגון: אנורקסיה, בולמיה, EDNOS, אכילה כפייתית, אכילה לילית וכדומה לבין בעיות אכילה.

הטיפול הפרטני בקליניקה, בשונה מטיפול בקהילה ובאשפוזים, מתמקד בקצב האישי של המטופל ופחות בהצלת חיים מיידית ולכן הוא מאפשר תהליך שמותאם למטופל, עובד ביחד איתו ולא "בניגוד לרצונו" ומעודד להתקדם מתוך בחירה לעבר איזון, שליטה, מודעות ושקט בראש.

האם אני סובל/ת מהפרעת אכילה?

מגיעים אליי למרכז דעת הגוף אנשים רבים שחיים במשך שנים בשלום עם הפרעת האכילה שלהם, כי הם התרגלו להשפעות שלה ולא מצליחים לדמיין את עצמם אחרת.

אך כשאני מתחילה לשאול שאלות, אני מגלה שמעבר לתופעות הלוואי הפיזיות שכוללות לרוב: כאבי בטן, בעיות מעיים, חוסר ויסות של חום/קור, סחרחורות, חולשה, עייפות, כאבי עצמות, שינויים בוסת ועוד, יש שלל תופעות התנהגותיות לא פשוטות כמו: חוסר יכולת להתרכז, בעיות זיכרון, שינויים קיצוניים במצב הרוח, וכדומה.

תופעות כאלה מושפעים לרב מההתנהלות של המטופל עם אכילה, דימוי הגוף, עיסוק בלתי פוסק במשקל ודיאטות, המון אשמה מול מערכות יחסים ולפעמים גם דיכאון וחרדה קשים.

אם חלק מזה נשמע לך מוכר, כנראה שגם את/ה סובלים מהפרעות אכילה באיזשהי רמה.

מהם הגורמים להפרעת אכילה?

להפרעות אכילה אין גורמים ספציפיים שתמיד מתקיימים, אך כן רואים שהמכנה המשותף הוא שהפרעת האכילה מגיעה כנסיון להחזיר שליטה על החיים או על הגוף.

לפעמים הצורך בשליטה מגיע אחרי משבר חיים כמו גירושים או מוות, לפעמים על רקע חוויות טראומתיות כמו הטרדה מינית או אונס. אירועים קשים כאלה מיד זורקות אותנו לרצות להחזיר שליטה על הגוף דרך אוכל, או להשתמש באוכל כדי להעביר מסר.

לפעמים הצורך בשליטה מגיע כי קיימת דמות מאוד שתלטנית בסביבה, ואוכל הוא המקום היחיד שאנחנו כן יכולים לשלוט בו. פעמים רבות יש רקע של חוסר ביטחון, פרפקציוניזם, רגישות גבוהה ולכל אלו מתווסף טריגר קטן כמו הערה על משקל או אוכל, הרזייה של מישהו קרוב, חווית דחייה וכדומה שמדליקים את ההפרעה דווקא סביב הרזייה ואכילה.

אצל כל אחד הסיפור שונה וצריך לזהות אילו דפוסי התנהגות וחשיבה דורשים תשומת לב כדי שלא יצוצו שוב בעתיד ויעירו מחדש את הפרעת האכילה.

הפרעת אכילה מלווה באמביוולנטיות ופחד גדול

מצד אחד אנחנו רגילים להפרעת האכילה ולא מצליחים לדמיין את עצמנו בלעדיה.

מצד שני אנחנו מרגישים שאם לא נעשה שינוי, זה ילך ויחמיר ויכרסם בכל תחום בחיים שלנו.

לפעמים אנחנו מבינים את זה מהערות של הסובבים אותנו ולפעמים אנחנו פשוט מרגישים קושי עצום, שאנחנו בחוסר אונים, שאנחנו נמצאים בלופ ולא מצליחים לצאת ממנו. מצד אחד יש רצון להחלים, לחיות חיים נורמליים, מאוזנים, בלי ההתעסקות הזאת, מצד שני מתפתח פחד עצום לעלות במשקל או חס וחלילה שנקבל משקל גבוה יותר באהבה.

חלק מהמטופלים מגיעים עם הפרעת אכילה שגורמת לעודף משקל. במקרים אלו איזון של הבולמוסים/האכילה הלילית/ההתקפים/חוסר הסדר עלולים להוביל לירידה במשקל וגם זה מסוכן בטיפול מאחר שזה מכניס למתח, רצון לא לאבד את התוצאה, רצון לשלוט בה ולשפר אותה ולחרדה גדולה.

וחלק מגיעים אליי עם הפרעת אכילה שהטיפול בה כן יצריך עלייה במשקל, אולם, בניגוד לאשפוזים, העלייה היא הדרגתית בהתאם לקצב שהמטופל מסכים לו, הכל נעשה בהסכמה מלאה מתוך הבנה של המטרות המשותפות ותוך התחשבות בפחדים, במסוגלות ובקצב האישי.

טיפול תזונתי, התנהגותי ורגשי  

מטרת העל של הטיפול היא קודם כל להרגיע את הרעש בראש בכך שמשתפים אדם נוסף שאינו שופט אותך ומבין את הצרכים שלך.

 • מבינים מאיפה נוצר איבוד השליטה או הרצון לצמצם
 • לומדים מה עושה לך טוב לגוף בעזרת תרגילי מודעות וקשב לתחושות רעב ושובע
 • מפסיקים את העיסוק הטורדני באוכל ומתמקדים באכילה מהנה
 • הפחד מעלייה במשקל פוחת
 • מרגישים שליטה בריאה וסדר
 • דימוי הגוף משתפר
 • האכילה נהיית מאוזנת וחוויתית

במהלך הטיפול בהפרעות אכילה בשיטת דעת הגוף, תתפתח מערכת יחסים יותר יציבה, חברית, ומבינה עם עצמנו, באופן שמאפשר דיבור פנימי פחות כועס או מאשים ויותר מכיל, מבין, אמפטי ופרקטי שמזהה מה מוביל למה.

מטופלים משתפים בסיפור ההצלחה שלהם:

 • שלי

  הגעתי לדעת הגוף אחרי שהבנתי שהרגלי האכילה שלי קלוקלים: הייתי אוכלת מתוך מניעים רגשיים, ללא שליטה, וללא תחושה של אהבה לגוף שלי.

  אורנית השרישה בי עקרונות אכילה פשוטים ויעילים אשר היו קלים ליישום הדרגתי, הן טכניים (בחירת המזונות), והן רגשיים (אופן אכילה),

  אשר יצרו אצלי שילוב טבעי של הנאה, שליטה, קבלה עצמית וכן, גם סלחנות לצרכים של הגוף והנפש.

  קיבלתי מתווה לדרך חיים והיום אני מרגישה מאוזנת!

  שלי
 • עמליה

  מעבר ל-14 ק"ג שהצלחתי להשיל ממשקלי, למדתי בזכותך להיות מודעת למה שהגוף שלי צריך ולאכול במידה המספקת שמתאימה לי. בזכות האמפטיות, הרגישות והאסרטיביות הרבה שלך, הדיוק הרב והחכמה לאתר את הנקודות הבעייתיות ולשנות הרגלים שליליים.

  השינוי בא לידי ביטוי מעבר למשקל ולמראה, גם בתחושת הנינוחות שלי, הביטחון העצמי, החופשיות, הבריאות הפיזית והנפשית והאהבה לגוף שלי.

  עמליה
 • רויטל

  לפני שהגעתי לאורנית סבלתי מאכילה רגשית ומבולמוסי אכילה. ידעתי שאני צריכה דיאטנית מיוחדת, שתבין אותי ותדע איך להתמודד איתי. ומצאתי אותה!

  אורנית מקצועית מאד, קשובה, אמפטית ביותר, מעודדת בשעות הקשות ויודעת איך להעביר את המסר כך שייקלט ויבוצע. היום אני מרגישה על דרך המלך.

  רויטל